|
Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné |
Diskuse
Odkazy
Obrázky
Související články
11.03.2022 - 1. část:
Chovnou část Líčné, která začíná od soutoku s Lampertickým potokem, kromě hlavního toku, tvoří 5 menších přítoků. Celé horní chovné povodí dosahuje délky 14 km a v minulosti obsádku tvořilo několik tisíc jedinců PO všech věkových kategorii. Dále zde byla velice početná populace vranky obecné, ve spodní části byla populace raka říčního a tak, jako na celém toku Líčné, zde byla velice početná mihule potoční. Na toku Líčné bylo hospodařeno v 2 letém cyklu, kdy se běžně slovovalo 1200-1400 PO2-POg. Částečně se k chovu využíval Dlouhý potok. Na Lučním potoce se nehospodařilo, kromě experimentu s ovlivněním početnosti táhnoucích generačních PO na trdliště do menších toků, podle početnosti půlročních PO, vyskytujících se na podzim v Lučním potoce a na soutoku s Líčnou. Na zbývajících třech přítocích se nehospodařilo.
K změně v početnosti uvedených druhů došlo vysazením vyder do Petříkovického potoka, který se spojuje s Líčnou před soutokem s Úpou a dále vytlačením vyder do horních částí toků kormoránem. Počet slovených PO klesl na 354 v roce 2011 a 61 v roce 2013 a to včetně Dlouhého potoka. Pokles stavu PO se nepovedlo zastavit i přes to, že od dubna 2011 do dubna 2014 bylo do Líčné a jejich přítoků vysazeno 60 000 půdku PO. Plůdek do podzimu v pořádku odrostl a dosahoval velké početnosti, ale během měsíce září naprostá většina instinktivně tuto část toku bez přítomnosti starších PO opustila a splavala do sportovní části, kde se povedlo zachovat alespoň částečně populaci složenou ze všech věkových kategorií. Zároveň s tím ustal migrační tah na trdliště do horních částí toků a když se povedlo obnovit populaci PO na revíru Líčná v plném rozsahu, tak populace půlročních PO, pocházejících z vysazeného plůdku měla při podzimní migraci do spodní části toku tak nízkou hustotu, že nepřesvědčila POG o vhodnosti toku k samovýtěru a migrace na trdliště se nekonala. V říjnu 2015 se provedlo zjištění stavu populace od soutoku s Lampertickým potokem, soutok tvoří hranici mezi sportovním a chovným úsekem, až po soutok s Dlouhým potokem. To je v délce přibližně 1 km. Při tom bylo napočítáno 9 PO ve stáří 2 roky a ani jeden PO1 nebo PO3-POg. Zároveň s vyhubením PO došlo k likvidaci populace raka říčního a vranky obecné vydrami a pouze mihule potoční si zachovala vysoký stav. Zároveń došlo k podstatnému snížení počtu obojživelníků a místy až vyhubení (například v povodí Královeckého potoka, který leží na migrační trase vyder došlo k vyhubení skokanů). Průvodním jevem snížení počtu obojživelníků a vzhledem k absenci tisíců malých žabiček, které opouštěly po přeměně každou vhodnou lokalitu, došlo k enormnímu nárůstu počtu klíšťat ve sledovaných lokalitách.
Obnova populace PO začala na jaře 2017 vysazením 48 PO1-POg do horní chovné části Líčné. Vysazeni PO pocházely z Lampertického potoka, kde se povedlo udržet populaci složenou ze všech ročníků a PO se naučily na přítomnost vyder reagovat změnou chování. Před vysazením byly PO označeni ustřižením jedné řitní ploutve. Zároveň bylo vysazeno 5000 plůdku divokého PO od POG z místní populace, a to se čtvrtinou váčku. Plůdek se začal vysazovat několik stovek metrů pod experimentálním úsekem a skončilo se několik stovek metrů nad ním. Kontrola stavu populace byla provedena 18.6. a to ve spodní a horní části experimentálního úseku. Celkově bylo odloveno a zkontrolováno 24 PO ve stáří PO1plus až POg. Z kontrolovaných PO byl jeden PO2 a jeden PO3 z původní populace. Zbývajících 22 pocházelo z vysazených. Při kontrole bylo zjištěno, že vysazeni PO zůstaly v místě vysazení a pouze si našli místa, kde nemohly být vydrou ohroženi. Několik jedinců se posunulo proti proudu a prodloužily tím zkušební úsek o zhruba 50 m. Zároveň byl zjištěn vysoký počet odrostlého plůdku z vysazení a nebylo zjištěno, že by se početnost lišila mezi úsekem s PO1-POg a úsekem, kde se starší PO nevyskytuje. I přes to, že v experimentálním úseku byly v jarních měsících zjištěny značky od vyder, vliv na populaci vysazených PO nebyl zjištěn.
2. část:
Při ní by mělo dojít k instalaci protipredátorových plastových úkrytů a zhuštění populace PO v experimentálním úseku, aby byla využita odchovná kapacita toku. Kromě běžné kontroly by na rozhraní měsíce září-říjen mělo dojít k prolovení celého chovného toku Líčné, k zjištění, jaký vliv bude mít přítomnost či nepřítomnost starších PO na poproudovou migraci půlročních PO. V jarních měsících březen-duben, by měl být zjištěn stav populace v chovné části Líčné vzhledem k očekávanému každoročnímu zimnímu výskytu vyder v horních částech toků a tím by měla být 1.fáze experimentu uzavřena.
Jan Knap
Předseda spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního z.s
Experimentální úsek na jaře
Část vysazovaného plůdku
Vysazovaní PO na jaře do experimentálního úseku
Vysazeni PO při kontrole 18.6.
Odrostlý plůdek PO 18.6
Mihule potoční v experimentálním úseku
|
|
Články |
Související odkazy
- u tohoto článku nejsou žádné související odkazy |
Související obrázky
- u tohoto článku nejsou žádné další související obrázky |
Související články
- u tohoto článku není žádné další související články
|
Diskuse - otázky a odpovědi -
Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné
Vložit nový příspěvek Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné
Předmět: Jak to dopadlo? | Autor: M. Rucki | Datum: 2019-01-23 15:40:40 | Děkuji za velmi zajímavý a přínosný článek k velmi ožehavému tématu. Též je vidět, že příroda je provázaný organismus, kdy úbytek jednoho živočicha způsobí nečekaný problém v úplně jiné sféře (skokan-klíště).
Měl bych otázku, jak se pokračuje a jaké jsou výsledky pokusu o obnovu pstruží populace? Děkuji. | Odpovědět |
Vložit nový příspěvek Obnova populace pstruha potočního v pramenné části toku Líčné
|
Pozn: Uvedené texty se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají
pouze informativní charakter.
|
|
|
|